Kurki kulowe znajdują zastosowanie w przemyśle, budownictwie, a także w gospodarstwach domowych. Zawory wodne wykorzystywane są m.in. do odcinania wody ciepłej, zimnej, wody centralnego ogrzewania. Z kolei kurki gazowe stosowane są w przypadku instalacji gazowych.

Te elementy armatury zbudowane są z kuli, gniazda, korpusu, wałka zwrotnego i dźwigni regulacji otwarcia zaworu. W zależności od specyfiki użycia możemy wyróżnić kurki m.in. nakrętno-nakrętne, nakrętno-wkrętne, wkrętno-wkrętne, z półśrubunkiem, do wlutowania, czerpalne, mini, z filtrem, spustowe, kątowe.

Kurki kulowe znajdują obecnie powszechne zastosowanie przede wszystkim ze względu na ich właściwości. Cechują się solidną konstrukcją, nie wymagają konserwacji, nie ścierają się. Wykazują też odporność na kwasy i substancje żrące. Ich cena jest stosunkowo niska, co dodatkowo przemawia za powszechnością użycia.

W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób sprawnie wykonać montaż kurków kulowych z gwintem wewnętrznym i gwintem zewnętrznym.

Montaż kurków kulowych z gwintem wewnętrznym

  • Sprawdź poprawność gwintów i zadbaj o odpowiednie uszczelnienie gwintu.
  • Po uszczelnieniu gwintu nakręć na niego kurek. Kurki należy montować w instalacji, działając kluczem z niezaciskającymi się szczękami tylko na gwintowany kielich, do którego wkręcana jest rura.
  • Dokręcamy kurek na instalację (rurę).
  • Podczas dalszych prac montażowych należy przytrzymywać kielich gwintowany kurka kluczem z niezaciskającymi się szczękami, a następnie wkręcamy część instalacji (rurę).

Montaż kurków kulowych z gwintem zewnętrznym

  • Podobnie jak w przypadku kurków z gwintem wewnętrznym należy sprawdzić poprawność gwintów, a następnie uszczelnić gwint odpowiednim szczeliwem.
  • Po uszczelnieniu czop gwintowany wkręcamy w część instalacji z gwintem wewnętrznym. Podczas wkręcania należy przytrzymywać część instalacji, do której mocujemy kurek. Na kurek działamy momentem dokręcającym.
  • W kolejnym etapie montażu należy przytrzymać kielich gwintowany kurka kluczem z niezaciskającymi się szczękami, a następnie przejść do wkręcania części instalacji (rury).

No Comment

Comments are closed.