Ogrzewanie gazowe to jedna z bardziej ekologicznych, a także ekonomicznych metod ogrzewania domów. Jest także bezpieczna, oczywiście pod warunkiem, że instalacja gazowa zostanie przygotowana poprawnie. Istotny jest odpowiedni projekt, zastosowanie wysokiej jakości atestowanych elementów, a także fachowy montaż całej instalacji. Należy również pamiętać o okresowych przeglądach oraz właściwej eksploatacji urządzeń w domu. 

Bezpieczny montaż instalacji gazowej 

Przepisy prawa budowlanego jasno określają, w jaki sposób powinno się przeprowadzać montaż instalacji gazowej tak, by była bezpieczna. Dzięki trzymaniu się wytycznych, zarówno sam proces montażu, jak i późniejsza eksploatacja urządzeń podłączonych do gazu będzie przebiegać bez problemów.

Instalacja gazowa to układ za kurkiem głównym przewodów, które mogą biec zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Ze względów bezpieczeństwa musi być zamontowana z dala od instalacji elektrycznych, kanałów dymowych i innych elementów, które mogłyby grozić wybuchem. Projekt instalacji powinien być wykonany przez specjalistę, który ma stosowne uprawnienia, z uwzględnieniem wszelkich norm prawnych i wytycznych. Musi także obejmować atestowane części: kurki gazowe, zawory, przyłącza, gazomierze, przewody i pozostałe. Istotne jest dostosowanie parametrów technicznych urządzeń do zasilającego je gazu, a także sprawna wentylacja. 

Po zakończonym montażu sprawność i bezpieczeństwo instalacji musi zostać sprawdzona przez przedstawicieli zakładu gazowego. To potwierdzenie, że może być bez obaw użytkowana.

Jakość elementów składowych instalacji gazowej

Istotne zarówno dla jakości, jak i bezpieczeństwa instalacji gazowej, są odpowiednie elementy składowe. Muszą przede wszystkim spełniać wymagane normy i posiadać certyfikaty, które to potwierdzają. 

Jednym z ważniejszych elementów w instalacji gazowej są kurki odpowiedzialne za przepływ paliwa. Wysoką szczelnością i funkcjonalnością wyróżniają się kurki kulowe, dodatkowo proste w obsłudze. Wystarczy zmienić położenie uchwytu, aby odciąć przepływ gazu.

No Comment

Comments are closed.