Kurki kulowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu (m.in. w przemyśle rafineryjnym, chemicznym, spożywczym itd.), ale również w naszych gospodarstwach domowych. Spotkać je można m.in. w instalacjach doprowadzających zimną i ciepłą wodę. Służą do szybkiego i skutecznego odcięcia i przywrócenia jej dopływu. Poza tym używane są również przy instalacjach gazowych i centralnego ogrzewania. Jednak zakres ich zastosowań znacznie wykracza poza wymienione instalacje. Za sprawą swojej uniwersalnej budowy i skuteczności ich działania mogą być wykorzystywane również do innych celów.

Standardowe wykorzystanie kurków kulowych

Celem kurka kulowego jest blokowanie lub przywrócenie przepływu cieczy i gazu. Stosowane są w przypadku różnorodnych substancji, w tym m.in. gorącej i zimnej wody, gazu, sprężonego powietrza, oleju czy innych substancji, które nie reagują z użytymi do wykonania kurka materiałami.

Znajdują powszechne zastosowanie w domowych instalacjach. Można je spotkać również wszędzie tam, gdzie niezbędne jest blokowanie lub aktywowanie przesyłu cieczy i gazów. Budowa kurka została opracowana właśnie z myślą o sprawnym wykonywaniu tej czynności. Cała obsługa zaworu jest banalnie prosta i ogranicza się do przekręcenia dźwigni regulacji o ¼ obrotu

Standardowa budowa kurków kulowych do zastosowań domowych

Standardowo wykorzystywane kurki kulowe w budynkach mieszkalnych, ale i w przemyśle czy budownictwie wyróżniają się dość nieskomplikowaną budową, która sprzyja bezproblemowym użytkowaniu tych elementów. Najważniejsza jest mosiężna kula (stąd też nazwa tego rodzaju kurków), która musi być wykonana z maksymalną precyzją. Wahania jej rozmiaru nie mogą wykraczać poza setną części milimetra! Kula pokryta jest warstwą chromu. Bardzo ważne są też dodatkowe uszczelnienia, które wykonane są z wysokogatunkowej gumy i teflonu.

Na efektywne działanie kurków kulowych w instalacjach domowych wpływa przede wszystkim brak zanieczyszczeń wewnątrz systemów. Wszelkie drobiny piasku, ukruszone odpryski czy inne drobne nawet zanieczyszczenia mogą negatywnie odbić się na działaniu kurków. W miejscach, które mogą być narażone na występowanie tego rodzaju problemów, zaleca się stosowanie specjalnych filtrów siatkowych umieszczonych przed kurkiem.

No Comment

Comments are closed.