Kurki wodne pełnią kluczowe funkcje w instalacjach wodnych. Ich zastosowanie umożliwia sterowanie przepływem cieczy, a w razie konieczności także zablokowanie takiego przepływu. Kurki wykonuje się z wytrzymałych materiałów, które wykazują odporność na działanie różnych czynników taki jak np. wilgoć, wysoka lub niska temperatura czy też wysokie ciśnienie. Długotrwała i intensywna eksploatacja zaworu prowadzi jednak do jego zużycia. W większości przypadków konieczna okazuje się wówczas wymiana zniszczonego kurka na nowy. Poniżej wyjaśniamy, kiedy taka wymiana jest niezbędna.

Kiedy trzeba wymienić kurek wodny?

Wymiana kurka wodnego na nowy jest konieczna w sytuacji, gdy dojdzie do jego uszkodzenia. Zawór nie nadaje się do dalszej eksploatacji np. w momencie pęknięcia jego korpusu. Przyczyn takiej usterki może być wiele. Najczęściej odpowiadają za nie trudne warunki pracy zaworów. Niemniej o podatności na pęknięcia, a w konsekwencji również szybkiej konieczności wymiany może też świadczyć niska jakość materiału, z którego kurek został wyprodukowany. Aby temu zapobiec, należy inwestować w dobrej jakości kurki wodne, które znaleźć można w ofercie firmy Krotos. Ich wytrzymałość zapewnia długą eksploatację, ale warto przy tym pamiętać, że każda część w wyniku upływu czasu lub niewłaściwego zastosowania może się zepsuć.

Niekiedy pęknięcia są na tyle nieznaczne, że nie powodują wycieku cieczy od razu. Należy być jednak świadomym, że wraz z upływem czasu mogą się powiększać. W takiej sytuacji naprawa okazuje się jedynie doraźnym rozwiązaniem, które tymczasowo rozwiązuje problem. Znacznie korzystniejsza jest za to wymiana kurka na nowy, która na stałe eliminuje nieprawidłowości. Oprócz pęknięć na konieczność wymiany może też wskazywać rozszczelnienie kurka. Do rozszczelnienia może dojść np. w wyniku różnicy ciśnień albo działania zbyt niskiej lub wysokiej temperatury. Jeśli kurek nie zostanie odpowiednio dopasowany do panujących w danej instalacji warunków, trzeba będzie liczyć się z tym, że szybciej się zużyje i wówczas nie objedzie się bez jego wymiany.

No Comment

Comments are closed.